Vybíráme snubní prsteny

Snubní prsteny

Snubní prsteny

Snubní prsteny jsou odjakživa symbolem lásky a sounáležitosti s partnerem a neodmyslitelnou součástí svatby. Snoubenci si je před zraky svědků vyměňují na důkaz své lásky, oddanosti a věrnosti. Nosí se na prsteníčku levé ruky, ten je blíže k srdci. Jak si vybrat ty správné snubní prsteny? Mohlo by se zdát, že volba snubního prstenu je záležitostí na pár minut. Jak tomu však bývá, málokdy oba z partnerů sdílí stejný názor, při výběru prstenů nevyjímaje.

Při koupi snubních prstenů si ponechejte dostatek času na rozhodování, nejlépe několik týdnů před svatbou. Při jejich výběru pamatujte, že prsten, který si zvolíte, budete nosit po zbytek svého života a měli byste dbát především na kvalitu materiálu a pohodlnost. Stanovte si svůj finanční rozpočet na snubní prsteny a hurá do klenotnictví. Pokud si necháváte snubní prsteny zhotovit na zakázku, počítejte minimálně s dobou jednoho měsíce na jejich výrobu.
Dnešní trh nabízí nepřeberné množství materiálů a vzhledů snubních prstenů. Doby našich babiček, kdy jste si mohli vybrat mezi třemi modely snubních prstenů, jsou dávno pryč. Při výběru vhodných snubních prstenů je nejdůležitější, abyste se s partnerem shodli na volbě materiálu, ze kterého budou snubní prsteny zhotoveny.
Tradiční snubní prsteny jsou vyráběny ze zlata. Zlato nabízí několik variant barevných odstínů, které můžete kombinovat. Mohou být hladké nebo s kamínkem. Každý takový prsten by měl být označen puncem, který garantuje kvalitu výrobku, respektive ryzost kovu, ze kterého je prsten vyroben. Na každém zlatém prstenu by mělo být vyryto označení 585/1000 nebo 750/1000 a u platiny 950/1000. Vedle klasického žlutého zlata si získává stále větší obliby zlato bílé. Nejprodávanějšími snubními prsteny z kategorie zlata jsou prsteny v kombinaci bílého a žlutého zlata.
Většina párů dnes volí snubní prsteny v jednodušším provedení s vyrytým datem svatby nebo jménem partnera na vnitřní straně prstenu. V každém zlatnictví či klenotnictví si můžete nechat vyrýt texty nebo symboly dle Vašeho přání.
Pokud nejste příznivci zlata, můžete volit z celé řady jiných materiálů. Pro alergiky jsou vhodné snubní prsteny vyráběné z titanu. Tyto prsteny taktéž nabízí mnoho variant v klasických i netradičních designech.
Snubní prsteny ze stříbra jsou cenově přijatelnou alternativou pro všechny. Podobají se prstenům z bílého zlata, jejich nevýhodou je však časté odření. Musí být označeny puncem a značkou ryzosti 925/1000.
Mezi mladými páry jsou stále populárnější snubní prsteny z chirurgické oceli. Jsou odolné vůči odření, lehčí než prsteny ze zlata, drží tvar, neoxidují a jsou vhodné pro alergiky. Jejich nevýhodou je fakt, že se nedají zmenšit ani zvětšit a někteří výrobci do nich nevyrývají texty. Prsteny z chirurgické oceli pořídíte za příznivou cenu.

Není výjimkou, že nevěsta a ženich mívají jinak zdobené prsteny. V poslední době je in, že snubní prsten pro nevěstu bývá osazen diamantovými či jinými kamínky. Pokud ženich již před svatbou ví, že prsten nebude po svatbě nosit, může si zakoupit prsten z chirurgické oceli a nevěsta prsten z bílého zlata. Vzor bude stejný, nikdo nic nepozná a ženich nebude mít doma v nočním stolku zbytečně drahý prsten, který nevyužije.
Dalším nezbytným krokem při výběru snubních prstenů je volba velikosti prstenu. V každém zlatnictví či klenotnictví by měla být k dispozici tabulka velikostí prstů nebo tzv. zkušební kroužky. Průměr prstu nebo alespoň vnitřní obvod prstu si pro jistotu změřte doma před nákupem prstenu. Před výběrem prstenů je důležité, abyste neměli oteklé prsty v důsledku velkého tepla nebo mrazu. Pokud si nejste jisti při výběru velikosti, neberte si zbytečně větší prsten. Později ho můžete nechat zmenšit nebo zvětšit.
Všichni výrobci prstenů nabízí jejich servis. Doporučuje se ideálně jednou ročně nechat prstýnky přečistit a zrenovovat do původního stavu. Tuto službu pořídíte do pětisetkoruny, u některých prstenů dokonce zdarma.
A na závěr jedna dobrá rada. Pečlivě své snubní prsteny opatrujte, dle staré pověry snubní prsten, který spadne během svatby na zem, přináší smůlu.