Svatební pověry

Svatební pověry

Svatební pověry

Aniž si to uvědomujeme, často i z našich úst vychází různé pověry a pořekadla, které vymysleli naši předci. My si nyní povíme pár zajímavých pověr, ale opravdu jen pár z mnoha známých i neznámých pověr, které se týkají svatby a i následného života novomanželů….
Začneme tedy popořádku. První pověra nám říká, že snoubenci, ač spolu již třeba bydlí, nemají předsvatební noc strávit v jednom domě. Takže snoubence vyšleme k rodičům, aby nám ho ohlídali a on si neudělal bujarou rozlučku se svobodou.

Nejznámější pověra, známá hlavně z televize, tvrdí, že by ženich měl vidět šaty nevěsty až těsně před obřadem. K tomuto se váže i další pověra, tvrdí, že kdo spatří svůj protějšek ve svatební den jako první, tak bude mít navrch v manželství, takže holky ostražitost a mrkněte alespoň klíčovou dírkou na svého vyvoleného.

Další velmi známá pověra o šatech nám říká, že by nevěsta měla mít oblečeno ve svatební den všechno nové, což má symbolizovat nadcházející novou etapu života. Dále by měla mít něco vypůjčeného, v zásadě od šťastného člověka a nesmíme zapomenout na věc starou, často jí bývá nějaký šperk, který si rodina předává z generace na generaci a v neposlední řadě něco modrého, což bývá novomanželem oblíbený modrý podvazek.

Co se pověr vztahujících se k samotnému obřadu týká, asi nejznámější je ta, která tvrdí, že ten, kdo opakuje slib předříkávaný knězem skutečně nahlas, se jen tak něčeho v době následného spolužití nezalekne. Takže doufejte, že váš nastávající manžel bude u oltáře výřečný a hodně hlučný. I tato pověra týkající se obřadu je zajímavá pro nás ženy a říká, že ta nevěsta, která vykročí pravou nohou, bude mít doma navrch.

Velmi mne pobavila pověra, která tvrdí, že na auto odvážející novomanželé by se měla přivázat stará bota, případně by se staré boty měly po novomanželích házet. Nedokážu si to v praxi tedy moc dobře představit a asi bych tento zvyk na své svatbě raději vynechala, neboť nevěsta s monoklem nebo přinejmenším s obtisky bot na šatech asi moc slavnostně nevypadá.

Oblíbená pověra námi svobodnými ženami tvrdí, že ta, která chytí kytici nevěstou hozenou, do roka se také vdá. Bohužel musím říct, že tato pověra pravdivá není, tedy alespoň ne v mém případě.

A co udělat dle pověr pro spokojený život? Pro hojnost peněz v manželství, dáme do levé boty minci, doporučuji sehnat si desetník, aby to moc netlačilo. Ale samozřejmě, že v manželství je nejdůležitější láska a tu si zajistíme čtyřlístkem v botě, ale dávejte si pozor, ať moc nevykukuje.

Nakonec bych ráda uvedla pověru o samotném snubním prstýnku, neboť ta vystihuje celý svatební obřad a jeho důležitost, krásu a upřímnost. Tato pověra nám tedy říká, že prstýnek tvaru kroužku má vyjadřovat lásku věčnou a dlouholetou. Zlato se používá pro svoji vzácnost a proč prsteníček na levé ruce? Protože tudy přece teče krev přímo do srdce…