Svatební dary

Svatební dary

Svatební dary

Většina partnerských párů v současnosti sdílí domácnost již několik měsíců či let před svatbou, a tradiční svatební dary v podobě domácího vybavení a kuchyňského náčiní se tak postupem času staly bezpředmětnými. Uzavření sňatku však nadále zůstává příležitostí, kdy lze svým blízkým prostřednictvím věcného či finančního daru společný život usnadnit a zpříjemnit. Díky možnostem, které nabízí internet, novomanželé už nemusí řešit, jak vhodně naložit se třemi mixéry a dvěma varnými konvicemi, a svatební hosté jsou ušetřeni starostí s výběrem nebo dokonce i sháněním daru.

Nastávající ženich a nevěsta si mohou na webu, ať už vlastním, nebo na některé z komerčních stránek zabývajících se svatbami, sestavit seznam darů – věcných i finančních, které by jim udělaly radost a neskončily by uložené na dně skříně. Webových portálů nabízejících podobnou službu existuje už i v naší zemi celá řada. Jedná se buď o jednu ze služeb poskytovaných svatebními salony, nebo je možné využít speciální stránky, z nichž některé umožňují vytvoření tzv. svatební listiny dokonce zdarma.
Dle svého uvážení mohou ženich s nevěstou zvolit buď pouze jednoduchý výčet položek, které bude určený správce seznamu popř. přímo každý ze svatebčanů odškrtávat, nebo propracovanější soupis s podrobnou charakteristikou darů, orientačním údajem o ceně a odkazem na e-shop, kde je možné danou věc pořídit. Rozhodnutí o hodnotě svatebního daru by mělo náležet výhradně dárcům, do seznamu je proto dobré vždy zahrnout položky levnější i hodnotnější. Kromě základních informací týkající se svatebního dne a vlastního seznamu darů by měla svatební listina obsahovat kontakt na správce, na kterého se mohou hosté obrátit s případnými dotazy, stručné instrukce, objasňující jak se svatební listou pracovat a k čemu vlastně slouží, chybět by nemělo ani poděkování.
Volba jedné z položek uveřejněného seznamu představuje sice pro obě strany zřejmě nejpraktičtější a nejpříjemnější variantu, ale pokud toužíte po originalitě a chcete novomanžele překvapit neotřelým darem, nebo pokud k sestavení svatební listiny vůbec nepřistoupili, nezbyde vám, než zapojit fantazii. Mezi vděčné dary patří třeba poukaz na dovolenou – nemusí se nutně jednat o luxusní zájezd all inclusive, ale třeba o wellness víkend v lázeňském hotelu, týdenní pobyt v Českých horách atd. Pokud novomanželé touží po líbánkách v zahraničí, může se na takovou cestu po dohodě složit více členů rodiny.
Dárky v podobě zážitků či účasti na nevšedních akcích získávají v současné době rychle na popularitě, pokud ovšem chcete svým blízkým něco podobného dopřát, je třeba počítat s tím, že budete muset sáhnout hlouběji do kapsy. V široké nabídce zážitkových agentur se najde to pravé potěšení opravdu pro každého, muži ocenění např. projížďku luxusními či terénními automobily, dámy naopak čokoládovou masáž, výboru vlastní bonboniéry, milovníci adrenalinu můžou vyzkoušet let padákem. Levnější alternativu představují volné vstupenky na různé kulturní či sportovní akce, např. do divadla, do kina, poukaz na večeři v kvalitní restauraci. Novomanželům tak nabídnete ideální příležitost, jak si i po svatbě užít romantické rande.
Nevěsty, kterým už se pod šaty rýsuje bříško, určitě potěšíte potřebami pro miminko, třeba elektronickou chůvičkou, hrací dekou nebo součástí výbavičky.Pokud znáte hobby nevěsty a ženicha, můžete každému z nich předplatit časopis zabývající se právě jeho koníčkem.
Šikovné přítelkyně a příbuzné novomanželů mohou vlastnoručně vyrobit decentní bytové doplňky, nebo vzpomínkovou knížku s fotkami a dalšími drobnostmi (snítkou myrty atp.) připomínajícími jejich svatební den. Nedaří-li se vám přes všechnu snahu vymyslet něco originálního, můžete zvolit osvědčený dar v podobě lahve kvalitního alkoholu nebo ozdobně naaranžovaného koše s jídlem. Nepříliš invenční, zato vítanou a pro mladý pár zřejmě nejužitečnější volbu představuje dárek v podobě finančního obnosu.
Při vybírání svatebního daru mějte na paměti, že potěšit musí především novomanžele. Pár bydlící v nepříliš prostorné garsonce pravděpodobně neocení dvoumetrovou vyřezávanou sochu, ač vám může připadat jako skvostné umělecké dílo. Zapomenout byste měli i na dárky v podobě nových zvířecích členů domácnosti, pokud se nejedná o výslovné přání novomanželů, péče o živého tvora představuje dlouhodobou zodpovědnost a rozhodnutí o jeho pořízení do domácnosti je třeba předem pečlivě zvážit.