Jiný kraj, jiný mrav aneb jak se slaví svatby jinde ve světě

Svatební oslavy ve světě

Svatební oslavy ve světě

Co byste řekli svatebnímu obřadu na střeše mrakodrapu, na vodních lyžích, hluboko pod mořem ve skafandru nebo jen tak na ulici? V Americe, ale také i v některých evropských státech jsou stále častějším trendem moderní, nekonvenční a bláznivé svatební obřady. Prakticky je povoleno vše, co se novomanželům líbí. Často se vztahují k povolání nebo koníčkům snoubenců. Hlavně, aby to bylo originální a svatba se tak stala nezapomenutelným zážitkem.
Zobrazit celý článek

Gotická svatba

Gotická svatba - gotická nevěsta

Gotická svatba - gotická nevěsta

Zkuste si představit, že byste k oltáři nekráčela důstojným krokem po boku svého otce, ale dovezli by vás k němu v rakvi. Namísto bílých princeznovských svatebních šatů byste oblékla černou saténovou róbu, doplnila ji šperky s motivy netopýrů a křížů a na krk byste si pověsila zvířecí lebku. Možná vám při pouhé představě obdobného scénáře vyrazil na čele studený pot, ale stále více párů u nás i v zahraničí si přeje, aby jejich svatební obřad s následnou hostinou proběhly v mírně hororovém gotickém duchu.
Gotický styl, inspirovaný středověkou mystikou, je charakteristický především odklonem od tradičních hodnot a nerespektováním společenských konvencí. Jeho příznivci se nebojí vyzdvihovat temné stránky života, pohlédnout do tváře smrti a šokovat extravagantním zjevem i chováním.
Zobrazit celý článek

Jak se vdávaly naše prapraprababičky

Svatby našich předků

Svatby našich předků

Svatby našich předků – trocha historie.
Moderní civilní manželství, jak je dnes známe, je u nás poměrně mladé. Jeho prvním právním podkladem byl rakouský říšský zákon, který vstoupil v platnost až 9. dubna 1870. Od této doby je možný i rozvod. Individuální a monogamní manželství se v Evropě prosadilo v období raného středověku. V Čechách se o jeho uplatnění zasloužil kníže Břetislav. Na konci 12. století uznala církev manželský svazek za jednu ze sedmi svátostí. Jeho posláním bylo plodit děti, vychovávat je a poskytovat si vzájemnou pomoc. Středem zájmu byla rodina, příbuzenstvo, rod, statek, pozemky a hlavně věno – a ne dva lidé, jak je tomu dnes.
Zobrazit celý článek

Svatební pověry

Svatební pověry

Svatební pověry

Aniž si to uvědomujeme, často i z našich úst vychází různé pověry a pořekadla, které vymysleli naši předci. My si nyní povíme pár zajímavých pověr, ale opravdu jen pár z mnoha známých i neznámých pověr, které se týkají svatby a i následného života novomanželů….
Začneme tedy popořádku. První pověra nám říká, že snoubenci, ač spolu již třeba bydlí, nemají předsvatební noc strávit v jednom domě. Takže snoubence vyšleme k rodičům, aby nám ho ohlídali a on si neudělal bujarou rozlučku se svobodou.
Zobrazit celý článek

Nejdražší svatby celebrit

Victoria a David Beckhamovi

Victoria a David Beckhamovi

Pro populární zpěváky, herce, politiky a další známé osobnosti není svatba jen obřadem dodávajícím vztahu dvou zamilovaných lidí punc oficiality, ale často především příležitostí, jak vystavit na odiv své bohatství, blýsknout se před přáteli i konkurenty či přitáhnout pozornost médií a přispět tak k oživení své pohasínající slávy. Na typické svatbě celebrit neschází slavní a bohatí hosté v róbách od světoznámých návrhářů, zástupy fotografů a novinářů, podávají se exotické pokrmy připravené špičkovými mistry kuchaři a pravé šampaňské. Pokud ve vás snad hlodá červík závisti, že si nemůžete ve svůj velký den takový přepych dopřát, neklesejte na mysli. Mnohé slavné páry dokazují, že okázalá svatba za desítky či stovky milionů korun nezaručí šťastné manželství – po pompézním obřadu a oslnivé hostině nezřídka následuje v průběhu několika měsíců rozvod.
Zobrazit celý článek