Proč jsou svatební šaty bílé?

Bílé svatební šaty

Bílé svatební šaty

Snad každá mladá dívka sní o tom, jak ji to jednou bude jako nevěstě slušet v krásných bílých svatebních šatech. Ale proč zrovna v bílých šatech? Když vyslovíte svatební šaty, většina lidí si je automaticky představí bílé nebo alespoň ve světlých odstínech. Bylo tomu tak odjakživa nebo se k tomuto zvyku váže nějaká historie?

Až do 18. století ale i po velkou část století 20. si nevěsty ve svatební den oblékaly sváteční šaty, které mohly použít i při jiných, méně vyjímečných, příležitostech. Barvy těchto šatů byly v podstatě libovolné, krom černé a červené. Černá je barvou smuteční a červená byla odjakživa spojována hlavně s prostitucí.

Původ na panovnických dvorech

Jak je tedy vidět, bílá byla používána i dříve, ale nebyla považována za něco vyjímečného. Tu získala až v průběhu 19. století na evropských panovnických dvorech. Princezny a kněžny se samozřejmě vždy oblékaly do výrazných a bohatě zdobených svatebních šatů, volily však spíše barvy zlaté nebo stříbrné. Až anglická královna Viktorie při své svatbě s Albertem ze Saxe-Colburg zvolila bílou a díky tomu, že její svatební fotografie oblétly celou Anglii, byla cesta pro bílé svatební šaty otevřena. Královna Viktorie prý chtěla výběrem této barvy symbolizovat svůj vznešený původ a čistotu. Bílá je totiž v křesťanství, ale i obecně, chápána jako symbol čistoty a nevinnosti.

Bíle svatební šaty jako symbol bohatství a společenského postavení

Jak známo, bílá barva není příliš vhodná ke každodennímu nošení a ne každá nevěsta si mohla dovolit bílé svatební šaty pouze na jedno použití. Především v dobách světových válek a hospodářské krize tak nevěsty bílé šaty po svatbě přebarvily na jinou barvu a nosili je pak i při jiných příležitostech. Až po skončení 2. světové války, spolu se vzestupem životní úrovně přichází opravdu masová móda bílých svatebních šatů na jedno použití. Volí je Hollywoodské hvězdy i módní návrháři a z přehlídkových mol a obálek magazínů se dostávají do celého světa.

Dnešní doba je dobou individualit a boření společenských mýtů. Nejinak je tomu v oblasti svatební módy. Nevěsty se nebojí experimentovat a volí i nezvyklé barvy, jako dříve zmíněnou červenou nebo, v případě gotických svateb, černou. Ať už se rozhodnete experimentovat nebo zůstat u osvědčené bílé, doufáme, že Vám tento článek dodal pár užitečných informací o tom jak móda bílých svatebních šatů vznikala.