Jaké svatební šaty se hodí pro mou postavu?

Svatební šaty Mia Solano

Svatební šaty Mia Solano

Dříve, než navštívíte svatební salon a začnete si z nepřeberného množství šatů rozličných barev, střihů a délek vybírat ten pravý model, měla byste v klidu domova realisticky zhodnotit, ke kterému ze základních tělesných typů se řadí vaše postava. Budete se pak moci zaměřit na užší okruh šatů právě toho střihu, který se k vaší siluetě hodí. Špatně zvolené či nepadnoucí šaty mohou postavě hodně uškodit, při jejich výběru tedy nespěchejte a naslouchejte radám zkušeného personálu v salonu. Byla by přece škoda nepřipadat si ve svůj svatební den sebevědomá a okouzlující.

Jak určit typ postavy?

Bez bot a ve spodním prádle se postavte před zrcadlo. Stůjte rovně, ale přirozeně, s nohama u sebe a rukama volně podél těla. Při pohledu na své tělo se soustřeďte zejména na šířku ramen, boků a klenutí pasu. Pro nejčastější typ postavy, označovaný jako hruška jsou typické boky širší než ramena a zároveň dobře viditelný pas. Pokud máte ramena i boky skoro stejně široké a pas nevýrazný, řadíte se k typu obdélník. Typ jablko charakterizují poměrně štíhlé nohy a hrudník, širší pas a silnější, vystouplé bříško. Souměrná postava s výraznými ženskými křivkami a úzkým pasem bývá označována jako typ přesýpacích hodin. Typ obrácený trojúhelník poznáte podle širších ramen, nenápadného pasu, nezaoblených boků a štíhlé spodní poloviny těla.

Jaký střih šatů je pro vás vhodný?

Hruška

Svatební šaty žen hruštiček by měly zakrýt silnější dolní partie, nebo od nich alespoň nenápadně odvést pozornost. Ideálně tomuto účelu poslouží šaty střihu A, tedy takové, která se směrem k zemi postupně rozšiřují. Oči svatebních hostů můžete od problematičtějších partií odlákat třeba odhalenými zády, originální dekorací vrchní části, výraznými šperky nebo nápaditým účesem. Pro majitelky silnějších boků a stehen se určitě nehodí pouzdrové šaty a róby s nabíranou, nařasenou či výrazně zdobenou sukní, v níž působí spodní polovina těla mohutněji. Ideální volbu nepředstavuje ani obepnutý a od kolen dolů výrazně rozšířený model ve stylu mořské víly.

Jablko

Jablíčkovým postavám sluší svatební šaty, které napomůžou vytvarování pasu, např. pevný korzet přecházející v širokou splývavou sukni. Silnější bříško mohou elegantně zakrýt i empírové šaty (jejich sukně začíná už pod prsy a pozvolna se spouští dolů). Před zrcadlem je ovšem třeba zvážit, zda v nich budoucí nevěsta nepřipomíná nastávající maminku.

Obdélník

Majitelky atletické postavy bez výrazných křivek si mohou dovolit obléct typicky princeznovské svatební šaty s nádhernou širokou sukní, v pase trochu stažené, aby zakryly chybějící vyklenutí. K optickému zúžení pasu přispěje i širší výstřih a bohaté zdobení v oblasti hrudníku. Nepochybíte ani se šaty ve střihu mořské panny.