Jak na placení nákladů za svatbu?

Svatební rozpočet

Svatební rozpočet

Dělení nákladů na svatbu dle různých zvyků a tradic je již spíše historií. Dříve se náklady dělili jak mezi snoubence, tak i mezi jejich rodiče. Tak se nyní podívejme, jak takové dělení nákladů vypadalo a kdo toho „schytal“ nejvíc.

 

CO PLATÍ NEVĚSTA A JEJÍ RODIČE?

Nejdelší seznam mají samozřejmě rodiče nevěsty a nevěsta sama. Rodiče nevěsty dle tradice zajišťují svatební šaty pro svoji dceru, dále zajišťují hostinu, ale tu díkybohu „pouze“ bez pití, protože když se oslava „rozjede“, tak částky za alkoholické nápoje vyšplhají do velmi vysokých čísel. Dále jsou na jejich bedrech svatební oznámení, což také není zcela zanedbatelná položka, svatební dort, fotograf, samozřejmě i svatební vůz, u kterého zajišťují i ozdobení. A nesmíme zapomenout samozřejmě také na samotný svatební dar pro novomanžele, který je dalším krutým zásahem do peněženky rodičů nevěsty.

Nevěsta dle tradice kupuje košili nebo kapesníček pro ženicha, často i oboje. Dále by měla dle tradice nevěsta hradit pro hosty zdaleka, samozřejmě by neměla s nějakou drobností zapomenout ani na družičky. V některých oblastech bývalo i zvykem, že nevěsta hradila snubní prsten pro svého vyvoleného.

CO PLATÍ ŽENICH A JEHO RODIČE?

Nyní se podíváme na to, co tradice přiřknula ženichovým rodičům. Samozřejmě jsme si již všimli absence platby za pití na svatební hostině, to tedy mají hradit rodiče ženicha. Dále samozřejmě také sáhnou hluboko do peněženky a dají novomanželům svatební dar.
Občas se hovoří i o tom, že by svatební cestu měli platit rodiče ženicha. Ale často se na platbě líbánek podílejí jak rodiče ženicha, tak nevěsty.
A co zbylo na pana ženicha? Ženich si hradí svatební oblek, buď zakoupení či zapůjčení. Dále hradí kytici pro nevěstu, často se dává kytice i matce nevěsty. No a samozřejmě snubní prstýnky, jak jsem se již zmínila výše. Dle tradice by měl ženich také zaplatit poplatky za obřad.

JAK JE TOMU DNES A JAK HLUBOKO BUDEME MUSET SAHNOUT DO KAPSY?

V dnešní době je svatba často záležitostí pouze snoubenců, což zajisté ocení rodiče těch, kteří střídají partnery jak na běžícím pásu. V dnešní době je již spíše zvykem, že hlavní náklady za svatbu nesou sami snoubenci. Případně dojde k domluvě ženicha, nevěsty a jejich rodičů, jak se na nákladech budou podílet.

Z vlastních zkušeností vím, že řada snoubenců si hradí svatbu zcela sama nebo s malým příspěvkem rodičů, ale tradičního dělení se již nevyužívá. Je to způsobeno i tím, že většina se bere již v produktivním věku, tudíž jsou nějakým způsobem finančně zajištěni.

NA KOLIK TEDY TAKOVÁ SVATBA PŘIJDE?

Pokud se uskromníme a máme minimum svatebních hostů, šaty nic moc, no prostě šetříme, kde se dá, pak nás svatba může stát třeba jen 20 000 korun. Cena svatby se odvíjí hlavně od počtu hostů, pokud máme málo hostů, pak se hostina často i pokryje ze svatebních darů, které se v dnešní době dávají v peněžité formě.

Samozřejmě musíme počítat i s náklady, které mohou přijít neočekávaně nebo ze špatné domluvy. Mojí známé se například stalo, že měla v restauraci dohodnuto, že tvrdý alkohol si bude každý hradit sám a hle jak se divila, když jim restaurace předložila účet a na něm byla velmi nepěkná částka za nespočet panáků.

Co z toho tedy plyne? V první řadě se se snoubencem dohodněte, kolik do svatby chcete a hlavně i můžete investovat. Doba je zlá a nemyslím si, že svatba je důvod, abychom vkročili do společného života s dluhem. Dále se pak rozhodněte, koho na svatbě opravdu chcete mít. Často je lepší pozvat pár nejbližších, než ze slušnosti zvát celou širokou přízeň. Ale o tom, jak se dá ušetřit při přípravě svatby, již bude další povídání! Předesílám, že je opravdu mnoho možností, jak ušetřit, ale samozřejmě ne na úkor samotné svatby, ta by měla vyplnit Vaše očekávání, aby bylo celý život na co vzpomínat!