Gotická svatba

Gotická svatba - gotická nevěsta

Gotická svatba - gotická nevěsta

Zkuste si představit, že byste k oltáři nekráčela důstojným krokem po boku svého otce, ale dovezli by vás k němu v rakvi. Namísto bílých princeznovských svatebních šatů byste oblékla černou saténovou róbu, doplnila ji šperky s motivy netopýrů a křížů a na krk byste si pověsila zvířecí lebku. Možná vám při pouhé představě obdobného scénáře vyrazil na čele studený pot, ale stále více párů u nás i v zahraničí si přeje, aby jejich svatební obřad s následnou hostinou proběhly v mírně hororovém gotickém duchu.
Gotický styl, inspirovaný středověkou mystikou, je charakteristický především odklonem od tradičních hodnot a nerespektováním společenských konvencí. Jeho příznivci se nebojí vyzdvihovat temné stránky života, pohlédnout do tváře smrti a šokovat extravagantním zjevem i chováním.

I když se s pochmurnými gotickými myšlenkami a přístupem k životu neztotožňujete a rozhodně neplánujete zasvětit život studiu černé magie, nic vám nebrání uspořádat vskutku nevšední svatbu vycházející z gotických motivů.
Už svatební oznámení by mělo nic netušící hosty jasně upozornit na to, že se uzavření vašeho sňatku ponese v trochu jiném duchu, než by pravděpodobně očekávali. Ohořelý pergamen s kaligrafickým písmem vložený do obálky zapečetěné voskem jistě nikoho nenechá na pochybách o tom, že vaše svatba bude spíše než pohádkovou veselku připomínat noční můru.
Správně zvolené místo konání může rozhodující měrou přispět k navození té pravé skličující atmosféry. Místo upravených zámeckých zahrad a romantických světlých sálů byste se měli poohlédnout po ponurém kostele, tísnivě působícím historickém domě, stranou vaší pozornosti by neměly stát ani hřbitovy – pokud seženete dostatečně otrlého oddávajícího. Pochmurnou náladu může vyvolat hrozivě vyhlížející temná obloha nebo podzimní plískanice, nebraňte se tedy obřadu ke konci roku a v pokročilejší denní (či spíše noční) době. Aby se předešlo případným nedorozuměním, seznamte předem oddávajícího s myšlenkou gotického obřadu. Pokud projeví dostatek vstřícnosti, požádejte jej o pronesení speciálního pesimisticky laděného projevu.
Pro hostinu zvolte nejlépe nepříliš útulné historické prostory s fascinujícími starobylými architektonickými prvky – původní krby, dřevěné židle se sametovým polstrováním nebo zaprášené křišťálové lustry skvěle dokreslí strašidelné prostředí. Dějiště oslavy vyzdobte černými a rudými růžemi či liliemi, řetězy, modely rakví. Pokud na příhodné místo umístíte klec s netopýry nebo krysami, můžete vzít jed na to, že na vaši svatbu budou hosté ještě dlouho vzpomínat. Coby doprovodná hudba se skvěle hodí hrůzunahánějící varhanní nebo jiné instrumentální skladby. Svatební dort, např. ve tvaru rakve zdobené netopýry, by měl barevně zapadat do celkového schématu. Nápoje můžou být podávány v lebkách nebo mosazných pohárech.
Jako správná gotická nevěsta zapomeňte při výběru oděvu a doplňků na roztomilý vzhled princezny z pohádek. Poohlédněte se po saténových, krajkových, sametových nebo kožených šatech v některé z temnějších barev – nejpopulárnější černé, nebo fialové, krvavě rudé, vínové, tmavě modré či jejich kombinaci. Doplnit je lze třeba černými krajkovými rukavicemi končícími nad lokty. Namísto decentních střevíčků nazujte třeba masivní kožené kozačky. Při líčení se nebojte popustit uzdu své kreativitě. Základ může tvořit rudá rtěnka, silné černé linky kolem očí, šedé stíny a make-up dodávající pleti bílý nádech. V případě, že se nebojíte šokovat, přidejte jako bonus „vytetované“ ornamenty různých tvarů. Netopýr vymalovaný na spánku vaši maminku sice nejspíš nepotěší, ale nepochybně se bude těšit pozornosti všech svatebčanů. I při tvorbě účesu se snažte být originální a vykouzlit skutečnou korunu vašeho nekonformního svatebního vzezření. Světlovlásky, které netouží vyměnit barvu své hřívy za tmavší odstín, si mohou zakrýt hlavu kápí, nebo sáhnout po připínacích barevných pramenech či paruce. Gotická nevěsta si může bez obav dovolit nechat vlasy volně splývat po zádech a ozdobit je jen několik spletenými prameny, povoleny jsou však i složité vlasové kreace a drdoly – fantazii se meze nekladou. Výsledkem vašeho snažení by měl být vzhled snoubící dívčí křehkost a zranitelnost s magickou démoničností.
Ženich by měl při výběru oděvu přihlédnout k róbě své nastávající. Zda zvolí obdobné barvy jako partnerka, nebo se přikloní naopak k výrazně kontrastním tónům, záleží na dohodě novomanželů. Efektního vzhledu docílí, pokud si nasadí cylindr nebo oblékne dlouhý černý plášť.
Pro vytvoření dokonalé hororové atmosféry by měli ve stylovém oděvu dorazit i svatební hosté. Zaryté odpůrce výstřelků přesvědčte, aby na vaši svatbu zavítali v běžném oděvu, ale od hlavy až k patě v černé.
Ať už se řadíte mezi skutečné vyznavače gotického stylu nebo pořádáte gotickou svatbu pouze z touhy po odlišnosti, nic vám nebrání využít příležitost pro realizování všech svých nápadů, byť by byly sebešílenější. Na svůj netradiční svatební den jistě jen tak nezapomenete.